دلبستگی ایمن چیست و تفاوت آن با وابستگی چیست؟


دلبستگی ایمن چیست و تفاوت آن با وابستگی چیست؟

 

 

آیا دلبستگی همان وابستگی است، چرا کودکان ما اینقدر به ما می‌چسبند. آیا اینکه آنها همیشه و همه جا با ما هستند خوب است یا بد؟

فرق بین کودکانی که دلبسته ایمن هستند و گودکان وابسته چیست؟ در این مطلب ما به تفاوت این دو خواهیم پرداخت.

 

برای اینکه کودک شما دلبسته ایمن باشد، یکی مهمترین چیزهایی که شما به عنوان پدر و مادر به فرزندانتان می‌دهید امنیت بنیادین است. امنیت بنیادین چیست و چه کاری باید انجام دهیم که کودک‌مان امنیت بنیادین داشته باشد؟

 

امنیت بنیادین شامل:

 

۱- ثبات در خانه

 

۲- امنیت

 

۳- پذیرفته شدن

 

۴- نوازش

 

اگر کودک ما امنیت بنیادین داشته باشد، او یک دلبسته ایمن است. ۳ سال اول زندگی و پس از آن ۷ سال اول زندگی کودک بسیار مهم است و رفتارها، عملکردها و تصمیم های بعدی زنگی کودک به نحوه زندگی او و تجربیات او در این چند سال مربوط می‌شود.

 

 

 

ثبات در خانه:

باید دید که چه عواملی در خانه ایجاد نوسان می کند. تغییر بیش از حد شهر، خانه، مهدکودک، مراقب کودک. کم رنگ شدن نقش یکی از والدین به دلیل کار و یا درس. مسافرت‌های زیاد  و یا طولانی یکی از والدین. ورشکستی، مریضی یکی از والدین، همه این عوامل می‌تواند و یا عوامل دیگر می‌تواند ثبات در خانه را کم کند و یا از بین ببرد.

 

امنیت:

کودک باید در خانه امنیت داشته باشد، منظور فقط امنیت فیزیکی نیست، بلکه امنیت روانی هم بسیار مهم است. والدین و اطرافیان کودک باید قابل پیش‌بینی باشند و کودک بداند الان با این کاری که دارد انجام می دهد والدین چه عکس‌العملی انجام می‌دهند. به طور مثال حمایت‌های بیش از و یا دعواها ، خشونت های زیاد باعث عدم امنیت می‌شود. نیازهای اساسی او را به سرعت پاسخ بدهیم

 

پذیرفته شدن:

کودک ما هر شرایطی دارد او را بپذیریم، چاق است یا لاغر، کم هوش است یا باهوش و…. تلاش نکنیم کودک‌مان را دیگران مقایسه کنیم و او را در شرایطی قرار دهیم که تبدیل فرد دیگری شود. مثلا تذکر زیاد روی چاقی به طور مستقیم و غیر مستقیم ندهیم.

 

نوازش:

کودکان به نوازش نیاز دارند، یکی از مهم‌ترین کارهایی که در طول روز والدین باید انجام بدهند بغل کردن کودک است. مهم نیست کودک شما چند روزه است یا چند ساله است، دختر است یا پسر باید پدر و مادر همواره او را بغل کنند و به بگوییند که دوستش دارند.

 

 

اگر شما به کودک‌تان امنیت بنیادین بدهید، او دلبسته ایمن است. در این‌صورت به موقع به او محبت می شود و به موقع به او نه گفته می شود.

 

کودکان باید متوجه بشوند که دنیا محل امنی برای آنان است و این موضوع را از رفتار و عملکرد والدین متوجه می‌شوند کودکانی که امنیت بنیاندین دارند، دلبسته ایمن هستند و کودکانی که امنیت بنیادین ندارند کودکان وابسته هستند. البته این نکته بسیار مهم است که کودکان از ۶ ماهگی یا ۱۸ ماهگی به والدین خود علی‌الخصوص مادران خود بسیار وابسته هستند و این وابستگی طبیعی است و کم‌کم به مرور زمان از میزان وابستگی کاسته خواهد شد.

 

 

گردآورنده: نازنین عین‌الیقین، مشاور کودک

آخرین تغییر:
2017-04-22 10:57
نویسنده :
موسسه آوند
تجدید نظر:
1.0
امتیاز متوسط0 (0 رای)

شما میتوانید نظر دهید

Chuck Norris has counted to infinity. Twice.