تربیت جنسی کودک


تربیت جنسی

 

شما به عنوان پدر و مادر فکر می کنید واژه تربیت جنسی که این روزها اکثر مردم در مورد آن صحبت می‌کنند درست است؟ مگر مسائل جنسی قابل تربیت هستند، آن هم به کودکان؟

 

تربیت در منظر ما آموزش‌هایی در مورد رشد، شناخت کودک از خود و محیط اطرافش، با ادب و باتربیت بودن بودن کودک است. ما سعی می‌کنیم به مراحل رشدی کودک‌مان آگاه شویم و بدانیم کودک‌مان در چه سنی چه توانایی‌های دارد؟ کی می‌تواند صحبت کند و یا راه برود، چه زمانی مناسب است او را از شیر و یا پوشک بگیریم و در بیشتر این موارد با توجه به سن کودک‌مان برای او توضیحاتی نیز می دهیم ولی متاسفانه به دلیل عدم آگاهی، شرم و حیا و یا سخت بودن در مورد مراحل رشد جنسی با کودک‌مان صحبت نمی کنیم و به او آموزش نمی‌دهیم. یکی از اساسی ترین توجیهات ما این است مگه کسی برای ما توضیح داد و یا مگه  به ما آموزش دادن که ما هم آموزش بدهیم؟

 

آموزش تربیت جنسی از سال‌های اولیه زندگی کودک شروع می‌شود و یک آموزش ادامه‌دار است و مجموعه‌ای از اطلاعات جسمانی، روانی و اجتماعی در مورد مسائلی که با غریزه جنسی مرتبط است را شامل می‌شود.

 

 

موانع در طرح مسائل جنسی بین فرزندان و والدین

  1. فقدان آگاهی والدین از چگونگی ارائه آموزش های جنسی
  2. عدم احساس راحتی در طرح این مسأله (شرم و حیا)
  3. ترس از شکستن حریم های خانوادگی (تفکر به انتهای رابطه جنسی)
  4. ترس از پیامدهای منفی این اطلاعات و ایجاد کنجکاوی و سوالات بیشتر توسط کودک

 

نکته مهم و قابل توجه این است که ما باید به تربیت جنسی کودکان‌مان اهمیت بدهیم و کودکان باید آموزش‌های لازم را در این خصوص از افراد امن و قابل اعتمادشان دریافت کنند، به همین دلیل مهم است که پدران و مادران در این خصوص آگاهی خود را افزایش دهند و به کودکان‌شان آموزش دهند و سوالات آن را به درستی در حد سن و فهم کودک‌شان جواب بدهند. به هر حال کودکان جواب سوالات خود را از طرق مختلف پیدا می‌کنند ولی خوب است که ما افراد مورد اطمینان کودکانمان باشیم تا مسائل‌شان را به ما بگویند و نیز بدانیم که مورد مسائل مختلف چقدر اطلاعات دارند.

 

 

گردآورنده: نازنین عین‌الیقین، مشاور کودک

 

#تربیتـجنسی #مسائلـجنسی #رشدـجنسی #کودک #نوجوان #پدر #مادر #تربیتـکودک

آخرین تغییر:
2017-04-22 10:43
نویسنده :
موسسه آوند
تجدید نظر:
1.0
امتیاز متوسط0 (0 رای)

شما میتوانید نظر دهید

Chuck Norris has counted to infinity. Twice.